31-а річниця Чорнобильської катастрофи!

823431 рік минув після страшної події, яка привела в шок весь світ. Відгомони цієї катастрофи століття ще довго будуть ятрити душі людей, а її наслідки ще не раз торкнуться людини.
Чорнобильська катастрофа — екологічно-соціальна катастрофа, спричинена вибухом і подальшим руйнуванням четвертого енергоблоку Чорнобильської атомної електростанції в ніч на 26 квітня 1986 року, розташованої на території України. Руйнування мало вибуховий характер, реактор був повністю зруйнований і в довкілля було викинуто велику кількість радіоактивних речовин. Відбувся радіоактивний викид потужністю в 300 Хіросім.
Катастрофа вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики, до вибуху на АЕС «Фукусіма-1», як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічним збитком. Радіоактивна хмара від аварії пройшла над європейською частиною СРСР, більшою частиною Європи, східною частиною США. Приблизно 60% радіоактивних речовин осіло на території Білорусі. Близько 200 000 чоловік були евакуйовані із зон забруднення. Чорнобильська аварія стала подією великого суспільно-політичного значення для СРСР і світу. Це наклало деякий відбиток на хід розслідування її причин. Підхід до інтерпретації фактів і обставин аварії мінявся з часом і повністю єдиної думки не існує досі. Спершу керівництво УРСР та СРСР намагалося приховати масштаби трагедії, але після повідомлень з Швеції, де на АЕС Форсмарк. були знайдені радіоактивні частинки, які були принесені з східної частини СРСР та оцінки масштабів зараження, розпочалася евакуація близько 130 000 мешканців Київської області із забруднених районів. Радіоактивного ураження зазнали близько 600 000 осіб, насамперед ліквідатори катастрофи. Навколо ЧАЕС створена 30-кілометрова зона відчуження.
Приблизно о 1:23:50 26 квітня 1986 року на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався вибух, який повністю зруйнував реактор. Будівля енергоблока частково обвалилася, при цьому, як вважається, загинула 1 людина. У різних приміщеннях і на даху почалася пожежа. Згодом залишки активної зони розплавилися. Суміш з розплавленого металу, піску, бетону і частинок палива розтікалася по підреакторних приміщеннях. В результаті аварії стався викид радіоактивних речовин, у тому числі ізотопів урану, плутонію, йоду-131 (період напіврозпаду 8 днів), цезію-134 (період напіврозпаду 2 роки), цезію-137 (період напіврозпаду 30 років), стронцію-90 (період напіврозпаду 29 років). Ситуація погіршувалася в зв’язку з тим, що в зруйнованому реакторі продовжувалися неконтрольовані ядерні і хімічні (від горіння запасів графіту) реакції з виділенням тепла, з виверженням з розлому протягом багатьох днів продуктів горіння радіоактивних елементів і зараження ними великих територій. Зупинити активне виверження радіоактивних речовин із зруйнованого реактора вдалося лише до кінця травня 1986 року мобілізацією ресурсів усього СРСР і ціною масового опромінення тисяч ліквідаторів.
В Аварійно-рятувальному загоні спеціального призначення ГУ ДСНС України у Полтавській області працюють ліквідатори аварії на ЧАЕС, зокрема:
1 категорія
Коломієць Віктор Васильович
Колачинський Віталій Гнатович
Головко Віктор Віталійович
2 категорія
Педан Олександр Андрійович
Кісєльов Михайло Олексійович
Мошура Вячеслав Петрович
Деркач Ігор Григорович
Дильченко Олексій Олексійович
Чуб Олександр Миколайович
3 категорія
Авраменко Валерій Миколайович
З нагоди 31-ї річниці Чорнобильської катастрофи, учасників ліквідації аварії на ЧАЕС – працівників загону було вшановано.
Слід згадати і людей з числа ліквідації ЧАЕС, які нещодавно працювали з нами пліч о пліч, а зараз знаходяться на заслуженому відпочинку: Кіпріч Олексій Степанович, Лісовий Микола Борисович, Черненко Павло Іванович, Сердюк Борис Анатолійович, Хмельницький Павло Григорович.
Але є, нажаль і такі, хто не дожив до цього дня, це Яриш Михайло Іванович, Зорило Олексій Пантелеймонович, Семян Василь Пилипович, Спичак Анатолій Дмитрович. Сьогодні, працівники АРЗ СП до могил учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, які працювали в АРЗ СП поклали квіти.166316521650164916481645164416551665