Про нас
Аварійно – рятувальний загін спеціального призначення Головного управління ДСНС України у Полтавській області є професійним підрозділом, який виконує невідкладні роботи на об’єктах нафтогазового комплексу країни та здійснює на договірній основі аварійно – рятувальне обслуговування підприємств, установ і територій, на яких виникає небезпека надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. Одним із основних завдань, що покладені на загін, є виконання робіт по запобіганню виникнення надзвичайних ситуацій та мінімізація їхніх наслідків, а також, попередження надзвичайних ситуацій під час буріння, експлуатації та проведенні ремонтних дій на нафтогазових свердловинах.
АРЗ СП ГУ ДСНС України у Полтавській області об’єднав: орган управління, аварійно – рятувальну частину, частину з ліквідації нафтогазових фонтанів і частину спеціальних робіт та транспортного забезпечення. Він має п’ять протифонтанних відділень – у Полтаві, Балаклії, Ніжині, Стрию та Євпаторії.
Це – високопрофесійні колективи, забезпечені новітньою технікою і здатні виконувати будь – які профільні завдання.
Обєднання отримало чинний статус за наказом МНС України від 20.01.2011 року №64.
Частина з ліквідації нафтогазових фонтанів, яка увійшла до складу АРЗ СП, має свою давню і славну історію.
Історія створення цього підрозділу починається з 1969 року, коли гостро постало питання боротьби з нафтогазовими фонтанами та нафтогазоводопроявленнями. Діяльність бійців частини довела доцільність її створення.
Досвід, який здобувався у тяжких умовах гасіння нафтових і газових фонтанів, дозволив розробити спеціальні технології і створити унікальне обладнання для ліквідації нафтових і газових фонтанів будь-якої складності.
Високий рівень професійності фахівців частини, накопичений досвід при ліквідації фонтанів та створення унікальних засобів для боротьби зі стихією, дозволив, ще за часів колишнього Радянського Союзу, стати їй головною протифонтанною частиною СРСР. Ця частина була і залишається найбільшим та найпотужнішим підприємством такого типу серед країн СНД.
За час свого існування спеціалісти частини приборкали 136 газонафтопроявлень та 76 палаючих і не палаючих нафтових та газових фонтанів а це – території України, Туркменії, Казахстану, Росії, а також аварії на свердловинах Афганістану, В’єтнаму, Польщі, Болгарії. На територіях цих держав було ліквідовано 7 складних аварій.
У 1985 році рятувальники розпочали роботи з ліквідації надзвичайно складної аварії на свердловині №37-Тенгіз у Казахстані. Спеціалісти інших країн відмовилися приборкати цей палаючий нафтогазовий фонтан, хімічний склад якого мав 25 відсотків сірководню. Дебіт фонтанування становив понад 25 тисяч тон нафти та 12,5 мільйонів кубометрів газу на добу.
Наступна аварія, яка покликала в дорогу Полтавців, сталася у 1992 році. До приїзду наших земляків на свердловині працювали 3 частини місцевого підпорядкування. В одній із проб наведення запірної арматури на устя свердловини 20 чоловік отримали опіки різного ступеню і, на жаль, для двох фонтанників ця нерівна боротьба скінчилася трагічно. Мабуть, недаремно ця місцевість зветься Барсаль Гільмес, що означає «підеш не повернешся». Тиждень знадобився Полтавцям на приборкання вогняного велетня.
Рятувальники частини брали участь і у ліквідації наслідків землетрусу у Вірменії (1986р.). Вони першими почали руйнацію аварійних будинків та споруд за допомогою вибухів. Майже за місяць було обвалено 32 об’єкти, що дозволило в короткий термін розчистити територію для будівництва житлових будинків.
На ліквідацію наслідків землетрусу в Туреччині (1999р.) наші рятувальники прибули третіми після Болгар та Росіян. Роботи проводилися в особливо небезпечних умовах. Необхідно було знайти та витягти з-під завалів тіла загиблих. До морального фактору додалася ще й спека, нестерпний сморід та напівзруйновані будинки, які розсипалися прямо на очах. Через кілька днів зону аварійно-рятувальних робіт оголосили зоною епідемії. Наші рятувальники останніми залишали Туреччину.
Наш АРЗ СП має ефективну структуру автономного існування окремих підрозділів в польових умовах упродовж тривалого часу.
Житловий комплекс на 128 місць, спроектований та збудований спеціалістами загону, було демонтовано та завантажено у 26 залізничних вагонів протягом 17 годин.
Він показав свою ефективність в умовах відновлюваних робіт після катастрофічної повені в Закарпатті. В ньому мешкали постраждалі, які залишились без домівки. Цей комплекс має свою кухню, пральню, душову, радіовузол та медпункт, де надавалась цілодобова медична допомога місцевому населенню.
Для автономного існування аварійно-рятувальних підрозділів в зонах надзвичайних ситуацій використовуються електростанції потужністю до тисячі кіловат, які можуть забезпечити електроенергією населенні пункти, що постраждали через примхи стихії.
Наші підрозділи успішно та в стислі строки ліквідовують аварії на газових та нафтових свердловинах, аварії техногенного характеру, в тому числі, на промислових підприємствах. Здійснюють пошук та рятування людей в екстремальних умовах, при задимленості, загазованості, при підвищених температурах, при загрозі вибуху, обвалу, зсуву, при затопленні. Всі роботи проводяться з наданням першої медичної допомоги.
В зоні лиха першим починає роботу метрологічне відділення. Від його спостережень та розрахунків залежать подальші дії рятувальних підрозділів.
Група слюсарно – зварювальних робіт, механічної обробки та енергозабезпечення, це виробничо – технічний підрозділ, сформований для виготовлення технічного обладнання, яке застосовується при ліквідації аварій та надзвичайних ситуацій.
Автомобільне відділення, це мобільність частини та всіх її підрозділів, це надійна техніка, яка працює в умовах бездоріжжя, постійній готовності до виїзду.
В 1984 році було створене відділення вибухових робіт.
У 2001 році бійці відділення успішно впоралися із черговим завданням. В Чорнобильській зоні було необхідно зруйнувати шістдесятиметрову трубу квартальної котельні, яка мала впасти у відведений коридор. Замовник – «Чорнобильсервіс», роботою залишився задоволений.
У 2004 році створили групу піротехнічних робіт. Головним завданням групи є знешкодження боєприпасів часів ВВВ та сучасних боєприпасів, які не використовуються в терористичних цілях.
Щорічно бійці підрозділу здійснюють до 100 бойових виїздів. Лише минулого року виконано 130 виїздів та знешкоджено 642 артилерійських снарядів, 802 мінометні міни, 1439 гранат, 14 авіабомб, 35 842 вибухонебезпечних предметів. Загальна вага знешкоджених боєприпасів становить більше 15 тон.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України та на виконання обласної цільової соціальної програми протимінної діяльності, бійці групи піротехнічних робіт наразі працюють на території колишнього авіаційного полігону «Яреськи», де знешкоджують вибухонебезпечні предмети.
Навчальний пункт АРЗ СП ГУ ДСНС України у Полтавській області пройшов ліцензування в Міністерстві освіти і науки України на право надання освітніх послуг, щодо професійної підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації робітників.
Головними завданнями навчального пункту є:
-
надання ліцензійних освітніх послуг у сфері професійно-технічного навчання робітників на виробництві для потреб органів та підрозділів ДСНС України та інших підприємств, установ, організацій за професіями: респіраторник – КП 7111(ПТН), рятувальник – КП 5169(ПТН), стропальник – КП 7215(ПТН), верхолаз – КП 7129(ПрП), газорятівник – КП 8290(ПТН), машиніст компресора пересувного з двигуном внутрішнього згорання – КП 8163(ПрП), машиніст електростанції пересувної – КП 8161(ПрП).
-
підвищення кваліфікації спеціалістів підприємств, установ, організацій нафтогазодобувної промисловості України з попередження та ліквідації газонафтопроявлень та відкритих фонтанів, здійснюється згідно з „Правилами безпеки у нафтогазодобувний промисловості України” (п.6.6.2 ДНАОП 1.1.21-1.20-03), за програмами “Попередження та ліквідації газонафтоводопроявлень та відкритих фонтанів при бурінні, видобутку, транспортування та зберігання нафти, газу, газового конденсату, та при капремонті свердловин “.
-
надання інших послуг згідно з переліком платних послуг, які можуть надаватися навчальними закладами і установами освіти;
-
навчально-виробнича, навчально-виховна, навчально-методична діяльність;
-
забезпечення належних умов для якісного засвоєння слухачами навчальних програм, набуття ними умінь і навичок, необхідних для успішного виконання професійних обов’язків у сучасних умовах, згідно з кваліфікаційними вимогами;
-
організація і вдосконалення навчально-виховного процесу відповідно до вимог МОН та ДСНС України, забезпечення його нерозривного зв’язку з вирішенням завдань, які стоять перед ДСНС України;
-
моральне та етичне виховання слухачів, прищеплення їм ідеалів гуманізму, поваги до законів, відповідального ставлення до виконання професійно-службового обов‘язку;
-
організація стажування педагогічних працівників;
-
створення та вдосконалення відповідної навчальної матеріально-технічної бази, вивчення перспективного педагогічного досвіду та засвоєння сучасних форм навчальної і методичної роботи;
-
розроблення робочих навчальних планів і програм на основі типових навчальних планів і програм;
-
розвиток педагогічної та професійної майстерності педагогічних працівників, створення мотивації та умов для професійного вдосконалення, забезпечення їх атестації та підвищення кваліфікації;
-
забезпечення безпеки праці змінного та постійного складу;
-
забезпечення виконання умов угод про навчання з юридичними і фізичними особами;
-
виконання інших завдань, які не суперечать чинному законодавству.
- упровадження інноваційних педагогічних технологій, методів і форм навчання у процесс безперервної освіти, застосування сучасних систем для підвищення якості навчання, створення відкритого інформаційно-освітнього простору (дистанційного навчання).