Що робити при пожежі

Пожежа в квартирах і будинках – поширена причина загибелі тисяч і тисяч людей. Стара електропроводка, паління і включені електроприлади – найголовніші союзники вогню. Якщо пожежа сталася, слід діяти без зволікання.

Що робити, якщо починається пожежа …

  • Не піддавайтесь  паніці. Згадайте все, що ви читали про пожежу та безпеку.
  • Відразу телефонуйте в службу порятунку – 101,  повідомте адресу пожежі.
  • Закрите протяги, щоб кисень не посилював вогонь.
  • Включені електроприлади заборонено гасити водою, тільки вогнегасником. Накиньте штору або покривало, перекрийте доступ кисню.
  • Приготуйте вологу хустку, якою, можливо, доведеться закривати обличчя від їдкого диму.
  • Рухайтеся якомога ближче до підлоги, щоб не учадіти. Дим завжди вгорі.
  • Допомагайте людям при пожежі, але не забувайте про своє життя.

Запах диму від сусідів.

Необхідно спробувати визначити джерело горіння. Це може бути сусідня квартира, поштова скринька або сміттєзбиральний бак. У кожному разі, не зволікаючи, викликайте пожежну службу. Насамперед вимкніть електроприлади і, зібравши документи, йдіть в безпечне місце. Ліфтом користуватися не рекомендується, можна задихнутися в маленькій кабінці, якщо він застрягне.

У разі сильного задимлення сходових прольотів замкніться в квартирі, заткніть мокрими рушниками всі щілини в дверях. При дуже сильному задимлення треба лягти на підлогу і прикрити обличчя мокрою хусткою. І чекати пожежної бригади. Якщо вогонь дуже близько, рятуйтеся через балкон по можливості.

Пожежа в квартирі.

Якщо це не велике загоряння, треба спробувати погасити вогонь самому. Наприклад, накрити щільною шторою або ковдрою осередок вогню. Погасити не вдалося – терміново евакуюватися, прихопивши документи. Викликайте пожежну службу. Треба закрити вікна і двері в квартирі, щоб не дати полум’ю розгорітися від протягу і поширитися вогню в сусідні приміщення.

Загорівся електроприлад.

Відразу висмикнути електроприлад з розетки за допомогою сухого рушника (шнур може бути розпеченим), якщо немає можливості – знеструмте всю квартиру. Відразу викличте пожежну. Прилад не перестав горіти – накрийте його мокрою щільною тканиною. Бажано не заливати водою. Тільки знеструмлений палаючий телевізор можна полити водою, але самому треба перебувати збоку від телевізора, оскільки можливий вибух кінескопа. Якщо ви спробуєте згасити НЕ знеструмлений палаючий електроприлад – ураження струмом неминуче.

Займання масла на сковороді.

Перекрийте подачу газу або електрики. Накрийте сковороду кришкою або мокрою щільною тканиною. І відставте масло для самостійного остигання, оскільки воно може спалахнути знову. Якщо масло розплескалося на стіни, підлогу або стіл, використовуйте пральний порошок, засипаючи ним вогонь. Бити ганчіркою по палаючого маслу марно, це тільки розпалить вогонь ще сильніше, створюючи протяг. Необхідно будь-яким способом перекрити доступ кисню. Ефективно буде засипати палаюче масло піском, якщо він є.

Пожежа в людних місцях, школах, офісах або лікарнях.

У першу чергу пошукайте очима пожежні кнопки. Якщо вдалося виявити план евакуації, постарайтеся слідувати йому в пошуках запасних виходів. Це може врятувати більше життів при великому скупченні людей. Рухайтеся по стіні, трохи нахилившись, дим завжди йде вгору. Закрийте ніс і рот вологою хусткою. У громадських установах службовці та працівники відповідальні за пожежну безпеку, саме вони повинні вивести людей через запасні виходи у випадку пожежі.

Займання одягу на людині.

Не можна бігти, щоб не створити ще більшого поширення вогню. Покладіть постраждалого на землю будь-яким способом, постарайтеся роздягнути або укутати дуже щільною тканиною, пальто, шубою. Обличчя залиште відкритим, щоб людина могла дихати. Самостійно знімати погашеним одяг з обпаленої тіла заборонено, особливо синтетику, цим ви заподієте тільки великі каліцтва. Нехай цим займуться лікарі.

Пожежа в машині.

Якщо в салоні з’явився запах горілої гуми, пластику, з’явився дим з-під капота, це пожежа. Необхідно терміново евакуювати всіх пасажирів на безпечну відстань. Якщо дим йде під капотом, палицею або монтуванням здалеку відкрийте капот, направте вогнегасник на головне вогнище полум’я, оскільки заправки в автомобільному вогнегаснику вистачить на кілька секунд. Закидайте піском, землею або снігом і накрийте брезентом. При неможливості згасити необхідно відбігти на безпечну відстань – не ближче, ніж на 10 метрів, так як може вибухнути паливний бак.